Vznik, zmena, resp. zánik odvodovej povinnosti do Sociálnej poisťovne u SZČO, ktoré podali daňové priznanie po 31. marci 2020, najneskôr do 2.11.2020 , sa bude posudzovať vznik, zánik, resp. zmena povinných odvodov do Sociálnej poisťovne ku dňu 1.2.2021.
Živnostníkom a iným SZČO, ktoré podali daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2019 po termíne 31.3.2020, najneskôr do 2.11.2020 (nakoľko termín 31.10.2020 pripadne na sobotu), sa bude posudzovať vznik, zánik, resp. zmena povinných odvodov do Sociálnej poisťovne (t. j. povinného sociálneho poistenia) k prvému dňu tretieho kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom uplynula lehota na podanie daňového priznania, t. j. ku dňu 1.2.2021.
Vznik odvodovej povinnosti do Sociálnej poisťovne od 1.2.2021 SZČO, ak jej príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2019 presiahli hranicu 6.078,00 eur
V opačnom prípade t. j. príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2019 bol menej ako 6.078,00 eur odvodová povinnosť zanikne 31.01.2021
Výšku vymeriavacieho základu, ako aj výšku mesačných odvodov do Sociálnej poisťovne určenú z údajov z podaného daňového priznania za rok 2019, oznámi pobočka Sociálnej poisťovne každej SZČO písomne, a to v termíne do 22. februára 2021.
Zamestnávatelia, pozor! Prihlásiť sa do registra zamestnávateľov Sociálnej poisťovne budete od 1. januára 2018 povinní v deň predchádzajúci dňu, v ktorom ste začali zamestnávať aspoň jedného zamestnanca. Do konca roka 2017 ste povinní tak urobiť do ôsmich dní. Naopak, od nového roka 2018 sa predlžuje lehota na odhlásenie zamestnanca z registra poistencov z jednodňovej na osemdňovú. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválila Národná rada Slovenskej republiky.
Zmena zákona tak zjednotí lehotu na prihlásenie zamestnávateľa s lehotou na prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne a tiež lehotu na odhlásenie zamestnanca s lehotou na odhlásenie zamestnávateľa. V praxi to znamená, že zamestnávateľ bude musieť seba prihlásiť do Sociálnej poisťovne už v deň predchádzajúci dňu, kedy zamestná prvého zamestnanca a odhlásiť zamestnanca zo Sociálnej poisťovne do ôsmich dní po zániku poistenia.
Ak takáto povinnosť prihlásiť zamestnávateľa do registra zamestnávateľov pripadne na deň pracovného voľna, pracovného pokoja alebo sviatok, zamestnávateľ musí túto povinnosť splniť bez ohľadu na to, na aký deň povinnosť podania prihlášky pripadne (nie v najbližší pracovný deň). Naopak, ak posledný deň lehoty na odhlásenie zamestnanca z registra poistencov pripadne na deň pracovného voľna, pracovného pokoja alebo sviatok, za včasné odhlásenie sa bude považovať aj splnenie odhlasovacej povinnosti zamestnávateľom v najbližší pracovný deň.
Od 1. júla 2017 sa zavádza výkon rozhodnutia vymáhaním pohľadávok Sociálnou poisťovňou tromi spôsobmi:
zrážkami zo mzdy a z iných príjmov,
prikázaním pohľadávky z účtu dlžníka v banke,
zrážkami z dávok, ktoré svojmu dlžníkovi vypláca Sociálna poisťovňa.
Predpokladá sa pozitívny dopad tohto opatrenia na dlžníkov Sociálnej poisťovne vo všeobecnosti (odbúranie nákladov na trovy exekúcie, ktoré niekedy niekoľkonásobne prevyšovali sumu vymáhanej pohľadávky a ktoré musel dlžník zaplatiť exekútorovi). Rovnako sa predpokladá pozitívny dopad na činnosť Sociálnej poisťovne, ktorá v súvislosti s výberom poistného na sociálne poistenie disponuje údajmi potrebnými na výkon rozhodnutia vymáhaním pohľadávok, čo bude mať za následok rýchlejšiu reakciu Sociálnej poisťovne na neplatenie, neodvedenie poistného na sociálne poistenie a na realizáciu opatrení, zaručujúcich efektívnejšie postupy pri vymáhaní pohľadávok.